Środki w programie „Mieszkanie dla Młodych” na rok 2016 zostały już wyczerpane. Osoby chcące skorzystać z rządowego programu wsparcia kupna mieszkania mogą składać już wnioski na rok 2017.

Dość ważnym elementem w procedurze ubiegania się o kredyt jest uprzednie sprawdzenie swojej zdolności kredytowej i złożenie poprawnego wniosku, wraz ze wszystkimi załącznikami wymaganymi przez bank. To dość istotne z uwagi na to, że środki z MdM na rok 2017 mogą szybko ulec wyczerpaniu. Może być to kłopotliwe jeśli standardowy okres weryfikacji wniosku z miesiąca ulegnie wydłużeniu np. do 3 miesięcy. Warto wobec tego zadbać by dobrze przygotować się do złożenia wniosku.

Mieszkanie dla Młodych 2017. Banki już przyjmują wnioski

Porównaj warunki kredytowe w różnych bankach.

Warunki uzyskania kredytu, nawet z dopłata rządową różnią się pomiędzy bankami. Warto porównać między sobą oferty kredytowe z różnych banków. Bezpłatnie porównasz u doradcy Expander

Zdolność kredytowa

Po znalezieniu odpowiedniego mieszkania i upewnieniu się co do spełnienia warunków programu należy sprawdzić swoją zdolność kredytową. Składają się na nią nie tylko wysokość dochodów w rodzinie ale i zobowiązania finansowe jak posiadane kredyty, karty kredytowe czy debet w koncie. Może zdarzyć się, że bank negatywnie oceni naszą zdolność kredytową w stosunku do żądanej kwoty. Warto wówczas ograniczyć swoje zobowiązania kredytowe jak np. spłacić przedterminowo kredyt gotówkowy czy wypowiedzieć linię kredytową w koncie. Warto również sprawdzić czy w innym banku również surowo zostanie wyliczona zdolność kredytowa.

Wkład własny większy od 2017 roku.

Zgodnie z rekomendacją S Komisji Nadzoru Finansowego od roku 2017 banki powinny wymagać od klientów 20 % wkładu własnego. Finansowanie mieszkania w ramach MdM to jedyna możliwość gdy nie trzeba się o to martwić. Warto jednak sprawdzić czy dopłata rządowa wystarczy na pokrycie wymaganego przez bank wkładu własnego. Nie każdy bank komercyjny będzie wymagał też pełnego 20% wkładu. Zdarza się bowiem, że część tej kwoty jest zabezpieczana poprzez dodatkowe ubezpieczenie, co bezpośrednio wpłynie na zwiększenie wysokości raty kredytu a tym samym na zdolność kredytową klienta.

Jakie dopłaty przysługują w ramach programu MdM?

Klient Wysokość dopłaty
Singiel 10%
Małżeństwo bez dzieci 10%
Singiel z dzieckiem 15%
Małżeństwo z dzieckiem 15%
Małżeństwo z dwojgiem dzieci 20%
Małżeństwo z trojgiem i więcej dzieci 30%

Porównaj koszty kredytu.

Warto porównać proponowane warunki udzielanego kredytu poprzez sprawdzenie wysokości kosztów okołokredytowych jak prowizja za kredyt, oprocentowanie kredytu, wysokość ubezpieczenia czy inne koszty związane z obowiązkiem założenia rachunku bankowego i jego utrzymania.

Warto skorzystać z  pomocy doradców finansowych, którzy bezpłatnie porównają dla klienta wszystkie dostępne na rynku oferty kredytowe wybierając najkorzystniejszą, czyli tą która ostatecznie spełni oczekiwania klienta.

Przygotuj wcześniej potrzebną dokumentację.

Jeśli zależy nam na jak najszybszym rozpatrzeniu wniosku, co ma wpływ na możliwość skorzystania z dofinansowania w ramach MdM, warto odpowiednio wcześniej przygotować potrzebną dokumentację. Zgodnie z wymaganiem banku będą to dokumenty potwierdzające wysokość zarobków jak zaświadczenie o wynagrodzeniu, wyciągi bankowe czy inne. Ważną część dokumentacji będzie stanowić ta dotycząca kupowanej nieruchomości. Istotne będzie to, czy jest to mieszkanie czy dom, kupowane będzie z rynku pierwotnego czy wtórnego oraz czy budynek mieszkalny będzie budowany samodzielnie. Warto o spis dokumentów poprosić w banku odpowiednio wcześniej, by mieć wystarczająco dużo czasu na ich przygotowanie.