Oprocentowanie rzeczywiste kredytu gotówkowego (RRSO)

Decyzja o zaciągnięciu kredytu powinna być dobrze przemyślana. Wiadomo, że są sytuacje kiedy pomoc z banku jest niezastąpiona i niezbędna. Jednak wiedza, na temat umowy kredytowej i wszelkich kosztów związanych z kredytem, musi być właściwa.

Chcąc wybrać najtańszy kredyt gotówkowy, porównujemy wysokości raty lub całkowity koszt kredytu. Jak pokazują dane warto przede wszystkim, przeanalizować oferty pod kątem oprocentowania rzeczywistego (RRSO). Okazać się bowiem może, że oferty będą miały podobną wysokość kredytu całkowitego, a mimo to jedna z nich będzie bardziej atrakcyjna.

Najtańszy kredyt gotówkowy raning

Aby uzyskać pełną informację dotyczącą przyszłego zadłużenia, powinniśmy pytać o rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Oprocentowanie to uwzględnia zarówno wysokość odsetek, innych kosztów, jak i wartość pieniędzy w czasie.

Dla przykładu, jeśli porównam dwa kredyty roczne na kwotę 10 000 złotych, to jeden będzie miał oprocentowanie wynoszące 15%, nie wymagając płacenia prowizji. Aby uzyskać drugi, trzeba będzie zapłacić 3% prowizji przy niższym oprocentowaniu, wynoszącym 9,66%. Podliczając okaże się, ze w obu przypadkach oddamy bankowi bardzo podobną sumę. Biorąc pod uwagę natomiast RRSO, kredyt z prowizją będzie dużo mniej korzystny.

RRSO zezwala na dokładne porównanie ofert kredytowych

Różne RRSO mają kredyty z takim samym oprocentowaniem i prowizją, ale innym okresem kredytowania. Na przykład oprocentowanie rzeczywiste kredytu na kwotę 10 000 PLN z oprocentowaniem 10% i prowizją 3% w przypadku 2 letniego okresu kredytowania wynosi 13,9%.
Zaznaczyć warto, że RRSO jest prawie zawsze wyższe od zwykłego oprocentowania. Uwzględnia nie tylko odsetki, lecz także prowizję. RRSO kredytów bez prowizji zazwyczaj są wyższe od oprocentowanie nominalnego. Przyczyna jest uwzględnianie czasu, przez który możemy dysponować kwotą, jaką pożyczyliśmy. Oprocentowanie rzeczywiste będzie równe oprocentowaniu kredytu tylko wtedy, kiedy dług byłby spłacany jednorazowo na koniec okresu kredytowania. Moglibyśmy wtedy przez cały rok korzystać z pożyczonych pieniędzy.

Nasz zdrowy rozsądek powinien być czujny i rozważny. Każdy kredyt kosztuje, do nas należy wybrać najkorzystniejszą i najtańszą ofertę banku.