Czy można obejść Ustawę MdM? Liczy się kreatywność deweloperów.

0
4631

Wiele osób, które myśli o zakupie swojego pierwszego mieszkania i chciałoby skorzystać z rządowych dopłat, zgodnie z programem Mieszkanie dla Młodych zastanawia się jak zrobić by metraż tego mieszkania był jak największy. W końcu nie szybko zmienia się mieszkanie kupowane w długoletnim kredycie.

Oczywiście pewne „korekty” powierzchni użytkowej są możliwe a wszystko zależy od dewelopera.

Zgodnie z Ustawą o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi powierzchnia użytkowa mieszkania nie może być większa niż 75 m kw. a powierzchnia domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m kw.. Limity te wzrastają odpowiednio do 85 m kw. i 110 m kw. jeśli wychowujemy minimum troje dzieci.

Zapytaj o szczegóły programu MdM – Doradcę Open Finance

Ustawa mówi dokładnie o powierzchni użytkowej, nie zaś o powierzchni bieżącej czy całkowitej. Oznacza to, że jeśli w projekcie deweloper przewidzi zamiast dodatkowego pokoju pralnię czy suszarnię w rezultacie uzyskamy większą powierzchnię całkowitą mieszkania, spełniając jednocześnie wyśrubowane limity powierzchni użytkowej.

Kolejne obejście przepisów dotyczy limitów cenowych.

Zwykle mieszkania oferowane są do sprzedaży wraz z miejscem postojowym, które zgodnie z ustawą nie mogą zostać objęte dopłatą. I tak w sytuacji przekroczenia kwoty limitu dla danej lokalizacji za 1 m kw. mieszkania nadmiar takiej ceny przerzucany jest na miejsce postojowe. To można już sfinansować osobnym kredytem.

Możliwa jest też sytuacja odwrotna, gdy cena mieszkania za 1 m kw. ustalona jest poniżej przysługującego limitu cen, wówczas deweloperzy zgadzają się podnieść taką cenę do określonego pułapu sprzedając w pakiecie mieszkanie (w ramach MdM) również miejsce postojowe za symboliczną złotówkę. Taka sytuacja jest dość korzystna dla kupującego również  ze względu na różnicę w podatku VAT między sprzedażą mieszkania (8 proc.) a miejsca postojowego (23 proc.).

Kreatywność deweloperów starających się za wszelką cenę sprostać wymogom ustawy proponując swoje mieszkania w ramach programu MdM powoduje, że stosują oni również inne rozwiązania. Mianowicie w ramach jednej umowy o sprzedaż mieszkania ustalają ceny na poziomie limitów cenowych za 1 m kw., spełniając wymogi programu a w ramach drugiej, nierozerwalnej umowy z klientem proponują wykończenie mieszkania za odpowiednią dopłatą. W ten sposób rekompensują sobie obniżenie ceny 1 m kw. mieszkania, by sprzedać go w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Klient dzięki temu umowę „o wykończenie mieszkania” będzie musiał sfinansować z własnych środków, ewentualnie postarać się o wyżej oprocentowaną pożyczkę bankową.

Banki Mieszkanie dla Młodych

Opisane sytuacje powodują, że rządowy program Mieszkanie dla Młodych nie do końca spełnia założone funkcje. Z rządowych dopłat mogą skorzystać dość majętni klienci, kupujący znacznie większe powierzchnie mieszkaniowe w lepszych, często droższych lokalizacjach. Biorąc pod uwagę to, że kredyt bez żadnych sankcji można spłacić szybciej wychodzi na to, że wszyscy jako podatnicy zrzucamy się bogatym na zakup ich apartamentów. Czy o to właśnie chodziło? 

NAZWA POMIESZCZENIA

Zaliczenie do powierzchni użytkowej w rozumieniu ustawy MdM

Pokój

TAK

Kuchnia

TAK

Spiżarnia

TAK

Przedpokój

TAK

Alkowa

TAK

Hol

TAK

Korytarz

TAK

Łazienka

TAK

Balkon

NIE

Taras

NIE

Loggia

NIE

Antresola

NIE

Szafa w ścianie

NIE

Schowek w ścianie

NIE

Pralnia

NIE

Suszarnia

NIE

Wózkownia

NIE

Strych

NIE

Piwnica

NIE

Komórki przeznaczone do przechowywania opału

NIE

Garaż

NIE

Kotłownia/ Pomieszczenie, w którym znajduje się urządzenie grzewcze

NIE

Klatka schodowa / Schody wewnętrzne

TAK

Inne pomieszczenia służące mieszkalnym i gospodarczym potrzebom lokatora, bez względu na ich przeznaczenie i sposób używania

TAK

                                                                                    źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju