Zwiększyło się tempo przyznawania kredytów przez banki. W porównaniu do roku 2015 wnioski kredytowe rozpatrywane są średnio o 3 dni szybciej. Procedura uzyskania kredytu hipotecznego jest dość żmudna i pracochłonna. Mimo, że pojawiają się wyjątki przyznawania kredytów w tydzień to wciąż trwa to około 30 dni.

Początkowe miesiące tego roku to nieznaczne wydłużenie okresu, w którym bank rozpatrywał wniosek o kredyt mieszkaniowy, ale wpływ na to mają formalności jak Rekomendacja S uniemożliwiająca udzielanie kredytów na 90 procent wartości nieruchomości.

Sprawdź u experta, w którym banku najtańszy kredyt 2017

To spowodowało wydłużenie czasu analizy dokumentacji w bankach. Analitycy zwracają również uwagę na większą ilość dni wolnych na przełomie grudnia i stycznia co również mogło wydłużyć okres procedowania hipotek. Kolejne miesiące to powrót do normy czasowej udzielania kredytów – 1 miesiąca.

2015

2016

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII I II III IV
średni czas od złożenia wniosku do podpisania umowy 37 dni 40 dni 33 dni 33 dni 35 dni 33 dni 33 dni 37 dni 34 dni 34 dni 34 dni 32 dni 37 dni 34 dni 34 dni 33 dni

 

Jak wygląda uzyskanie kredytu hipotecznego?

Sama procedura jest dość złożona i na pewno wieloetapowa.

Bank weryfikuje dochód jak i jego źródło. [Zbadaj bezpłatnie zdolność kredytową u Doradcy Open Finance] Dokładnie zajrzy w historię kredytową i aktualne zobowiązania finansowe. Następnie rzeczoznawca na zlecenie banku dokona wyceny nieruchomości, co trwa kilka dni, dokonując w ten sposób weryfikacji wartości lokalu i tym samym wielkości kredytu. Na każdym etapie analizy wniosku kredytowego bank może poprosić o dostarczenie kolejnych dokumentów, co zapewne wpłynie na czas analiz. Ważne jest, by pamiętać o tym przy kompletowaniu wniosku o kredyt hipoteczny.

Kredyt hipoteczny? Zamów od Doradcy bezpłatnie zestawienie najtańszych ofert

Kolejny etap to przygotowanie umowy. I choć zwykle korzysta się z gotowych wzorów i ten proces odbywa się raczej automatycznie to jednak samo jej uzupełnienie w wielu bankach może również zająć kilka dni.

Kiedy podpisujemy umowę przedwstępną kupując nieruchomość powinniśmy pamiętać o daniu czasu bankowi na analizę dokumentów. Dla bezpieczeństwa transakcji warto założyć ten termin z pewnym zapasem tak, by nie dotrzymanie terminu aktu notarialnego nie naraziło nas na utratę zadatku.