Kredyt hipoteczny dla SINGLA

0
3968

Czy single mają szansę kupić mieszkanie uzyskując na jego finansowanie kredyt mieszkaniowy? Z reguły budżet domowy singli jest mniejszy niż typowej rodziny, ale też ich koszty utrzymania są niższe. Jeśli takie osoby będą osiągały odpowiednio wysoki dochód miesięcznie, mogą śmiało przebierać w ofertach rynku nieruchomości na kwoty 300 tys. – 600 tys. zł.

Potwierdza to przygotowane zestawienie szacowanej, maksymalnej zdolności kredytowej w największych bankach. Dla potrzeb statystycznych przyjęto, że potencjalny klient będący osobą samotną, zamieszkujący w Warszawie osiąga dochód miesięczny w wysokości 5 tys. zł i stara się o kredyt hipoteczny na okres spłaty 30 lat.

Kredyt hipoteczny dla SINGLA

Sprawdź u experta, w którym banku najtańszy kredyt 2017

Z dużo mniejszym zaufaniem do zdolności kredytowej Polaka, osiągającego dochody znacznie powyżej średniej krajowej podejdą banki takie jak wspomniany BGŻ BNP Paribas, Credit Agricole i PKO Bank Polski. Instytucje te z dużo większą ostrożnością ocenią możliwości finansowe osoby samotnej, mimo stosunkowo wysokim dochodom.

Zupełnie inaczej będzie wyglądała ocena zdolności finansowej singla,

którego dochód miesięczny oscyluje w granicach średniej krajowej lub jest od niej niższy. Aby zwiększyć wiarygodność kredytową warto wówczas rozważyć możliwość starania się o kredyt mieszkaniowy wraz z innym współkredytobiorcą. Często z pomocą w takim przypadku przychodzą rodzice. W takiej sytuacji należy jednak dokładnie sprawdzić jakie ograniczenia wiekowe stosuje konkretny bank. Z zasady suma wieku najstarszego kredytobiorcy i ilości lat spłaty kredytu nie może przekroczyć limitu, który bank sobie ustalił.