Kredyt hipoteczny na mieszkanie czy wynajem lokum?

0
2153

Dane z rynku nieruchomości, pokazują, że liczba Polaków preferujących wynajem mieszkania wzrasta, jednak większość myśli o zakupie własnego mieszkania lub domu. Zakup nieruchomości to dość duży wydatek nawet dla posiadających potrzebną kwotę. Inaczej jest przy zakupie nieruchomości z udziałem kredytu hipotecznego.

Kredyt hipoteczny na mieszkanie czy wynajem lokum?

Tu wysokość zaciągniętego kredytu, rozłożona jest na  wiele lat. Warto dodać, że zakup mieszkania na kredyt, a wynajem – niejednokrotnie koszt w obu przypadkach jest bardzo podobny, choć przy obecnych stopach procentowych, taniej jest kupić mieszkanie na kredyt.

Ranking kredytów hipotecznych

W znacznej większości, mieszkanie, kupowane jest raz w życiu, dlatego wybór nieruchomości, lokalizacja, koszty, muszą być bardzo przemyślane.

Wybierane mieszkanie powinno przede wszystkim być dostosowane do naszych warunków materialnych, planów związanych z przyszłością, wielkości rodziny obecnie i za kilka lat. Poszukiwanie nieruchomości warto rozpocząć jak najwcześniej, tak aby móc starannie poznać rynek. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z programu zapewniającego dofinansowanie na kupno mieszkania. Przy zakupie pierwszego mieszkania należy zwrócić szczególną uwagę na dokumentację prawną dotyczącą nieruchomości, jak również jej aspekty techniczne. Ponieważ jest to nasza pierwsza transakcja, warto skorzystać z porad specjalisty ds. technicznych czy radcy prawnego, który może pomóc w skompletowaniu odpowiedniej dokumentacji.

Sprawdź u doradcy, w którym banku najtańszy kredyt Lipiec 2017

A co opłaca się bardziej pod względem finansowym? Przy obecnych stopach procentowych najem jest finansowo mniej korzystny, ponieważ wysokość rat kredytu mieszkaniowego rozłożonych na ponad 20 lat będzie niższa niż standardowy czynsz mieszkania. Jednak należy pamiętać, że stopy procentowe są historycznie niskie i ta sytuacja może się odmienić zauważa ekspert.