Osoby chcące zaciągnąć kredyt hipoteczny, już na samym wstępie, zastanawiają się czy skorzystać z bezpłatnej pomocy doradcy hipotecznego, czy zgłosić się bezpośrednio do pracownika banku. Takich osób w Polsce jest spory odsetek.  Przedstawimy  kilka istotnych informacji, właściwie porównania specyfiki pracy doradcy hipotecznego i czym dysponuje w konfrontacji z pracownikiem  dowolnego banku, mającego w swojej ofercie kredyty hipoteczne.

Kredyt hipoteczny u Doradcy czy bezpośrednio w banku?

Doradca kredytu hipotecznego
Doradca kredytu hipotecznego

W Polsce osoby zainteresowane kredytem na mieszkanie lub dom, są coraz bardziej świadomi możliwości jakie oferuje niezależny doradca, który obiektywnie przedstawi zalety i wady z czołowych aktualnych ofert hipotecznych. Ta świadomość ma potwierdzenie w udziale niezależnych firm doradztwa, w sprzedaży, gdzie ok 40% to właśnie kredyty hipoteczne oferowane przez zewnętrzne sieci.

Sprawdź u experta, w którym banku najtańszy kredyt 2017

Ranking kredytów hipotecznych Listopad 2016

Klient zainteresowany zakupem nieruchomości na kredyt, będąc na progu zdolności kredytowej, co tez róznie w bankach jest wyliczane, ma do wyboru kilka ofert bezpośrednio w banku. Jednak czy dysponuje wystarczającą wiedza by wybrać tę właściwą ofertę?

Z pozoru najatrakcyjniejsza oferta nie zawsze jest najtańszą opcją. Wybierając ofertę kredytu bezpośrednio w banku, własciwie nie ma możliwości porównania proponowanej oferty z innymi. Bank jest nastawiony na zysk i każdą obniżkę marży kredytu, czy prowizji zwykle rekompensuje sobie poprzez tzw. cross-selling produktu bankowego wymaganego do kredytu. Wystarczy, że w analizie produktu uwzględni się takie dodatki jak ubezpieczenia związane z kredytem, koszt konta, karty kredytowej etc., wybór właściwej oferty stanie się coraz trudniejszy.
Zadaniem niezależnego doradcy kredytowego jest rzetelna analiza wszelkich opłat związanych z zaciąganym kredytem hipotecznym i ma obejmować cały okres kredytowania, tym samym pomoc i wybór najlepszej propozycji.

Bezpośrednio w banku, nie ma możliwości wyboru innej oferty, dlatego też pracownik banku będzie zawsze oferował swoją, obiecując możliwe obniżki.

Szukanie oferty kredytowej przez doradcę finansowego to także korzyści wynikające ze znajomości procesów kredytowych w wielu bankach. Procedura i to na co bank zwaraca uwagę przy ocenie zdolności kredytowej praktycznie w każdym banku jest inna, a są to detale decydujące o tym, czy klient posiada zdolność kredytową czy nie.

Zazwyczaj wnioski kredytowe są składane do 3-4 banków z całej puli ofert. Faktem jest, że oferta wyjściowa bezpośrednio w banku jak i u niezależnego doradcy jest bowiem identyczna. Banki mając świadomość, jak istotną część ich biznesu jest zależna od pośredników, nie mogą dać gorszej oferty klientowi od pośrednika.

Co więcej, zdarza się, że pośrednicy mają czasowe promocje cenowe w bankach tylko dla swoich klientów. Oprócz skutecznych negocjacji oszczędzamy też czas poświęcony na samodzielne spełnianie procedur w kilku różnych bankach. Doradca robi to za klienta nie angażując jego czasu.