Kredyty mieszkaniowe we wrześniu, bardziej dostępne

0
10346

 Kredytobiorcy mają teraz dobry czas, aby zdecydować o kredycie. Indeks Dostępności Kredytowej rok do roku rośnie o prawie 6%.

Każdego miesiąca obliczany Indeks Dostępności Kredytowej, cheap nfl jerseys obrazuje sytuacje jaka się przedstawia na rynku kredytów na mieszkanie w złotych. Wprawdzie w sierpniu spadł o 0,05 pkt, a w ujęciu rok do roku wynik 121,29 pkt to o 5,97% więcej niż w sierpniu 2012 roku. Jest to ósmy miesiąc z kolei, w którym w ujęciu rocznym Indeks jest na plusie. Efektem jest cięcie stóp procentowych przeprowadzonych przez Radę Polityki Pieniężnej. A z takim okresem wzrostu dostępności kredytów nie mieliśmy do czynienia od zimy 2011/2012.

Na szybki wzrost IDK ma wpływ wyższa zdolność kredytowa. Rodzina zarabiająca dwukrotność średniej krajowej może dzisiaj liczyć średnio na kredyt na 25 lat w kwocie 484,5 000 PLN. Jest cheap jerseys to prawie 17% więcej niż rok temu, gdy kwota ta wynosiła Apprentice+ 415 000 zł. W tym samym czasie średnia pensja wzrosła o 3,5%, więc wzrost zdolności wholesale jerseys kredytowej tylko częściowo da się wytłumaczyć Формовщица wyższymi zarobkami.
Wskaźnik wholesale nfl jerseys WIBOR 3M, który jest najpopularniejszą stawką służącą do wyznaczenia oprocentowania kredytów hipotecznych w złotych, spadł w ciągu roku z poziomów przekraczających 5,1% do 2,7%, a to dzięki obniżkom stóp procentowych przeprowadzonych przez RPP. W końcowym efekcie rata kredytu na 25 lat spadła od ubiegłorocznych wakacji o 21%. A niższa rata oznacza, że banki chętniej udzielają kredytobiorcom kredytów na wyższe kwoty.

Niestety ostatnie tygodnie pokazują, że WIBOR przestał już spadać. Na razie nastąpiła stabilizacja wysokości rat kredytowych.

Spadek stóp procentowych znacznie poprawił dostępność kredytów na mieszkanie.

Komisja Nadzoru Finansowego szykuje bowiem zmiany w rekomendacjach i na rynku może dojść do sporych zmian. Ma zostać wprowadzony obowiązkowy wkład własny, co utrudni dostęp do kredytów części potencjalnych klientów.

Wyliczany IDK jest na podstawie trzech parametrów określających ofertę kredytów hipotecznych. Wskaźnik powstaje na podstawie uśrednionych ofert 11 banków z rynkowej czołówki. Na comiesięczny wynik indeksu wpływają trzy parametry, czyli LTV, bankowa marża, a także maksymalna zdolność kredytowa wyliczona dla rodziny zarabiającej dwukrotność średniej krajowej, podawanej co miesiąc przez Główny Urząd Statystyczny.

IDK bierze pod uwagę podejście banków, jak również zmianę cheap jerseys zarobków Polaków.

Miejmy jednak nadzieję, you że zbliżające się zmiany na rynku kredytów nie zrobią za dużo zamieszania. A każdy zainteresowany klient znajdzie coś dla siebie na warunkach dostosowanych do jego możliwości.