Kredyty hipoteczne ranking porównanie sierpień 2014

0
1082

Rekomendacja S, zmieni Ranking porównanie kredytów hipotecznych lipiec 2014. Wraz z początkiem 2014 roku Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła w życie Rekomendację S. Jest to jedna z rekomendacji KNF dla polskich banków dotyczących dobrych praktyk w zakresie zarządzania ekspozycjami kredytowymi zabezpieczonymi hipotecznie.

Zgodnie z jej założeniami osoby zainteresowane sfinansowaniem zakupu nieruchomości za pośrednictwem kredytu hipotecznego będą musiały dysponować 5 procentowym wkładem własnym. Wyliczony wskaźnik LTV będący stosunkiem wysokości kredytu do wartości kredytowanej nieruchomości w wysokości 95 proc. został określony dla roku 2014. W kolejnym roku 2015 wskaźnik ten będzie mógł wynosić nie więcej niż 90 proc.

Kredyty hipoteczne ranking porównanie sierpień 2014 a rekomendacja S

Kolejną funkcjonującą już zasadą Rekomendacji S jest sposób liczenia zdolności kredytowej. Zgodnie z jej założeniem banki powinny rekomendować klientom kredyty hipoteczne na okres nie dłuższy niż 25 lat. Jednak w sytuacji gdyby klient chciał spłacać kredyt mieszkaniowy w okresie dłuższym (nie dłużej niż 35 lat) to banki będą wyliczać zdolność kredytową tak jakby środki były pożyczane na 30 lat.

Lipiec 2014 to także miesiąc w którym wchodzą w życie pozostałe przepisy Rekomendacji S, zgodnie z którymi banki będą mogły udzielać kredytów hipotecznych w walucie obcej jedynie kredytobiorcom, którzy uzyskują dochody w tej walucie.

Obecnie pięć banków: Deutsche Bank, Getin Bank, mBank, BZ WBK i Raiffeisen Polbank udzielają kredytów hipotecznych w euro. I to w tych kredytach od lipca br. zajdą największe zmiany.

Ponieważ I kwartał 2014 roku pokazał, że kredyty w euro stanowiły jedynie 0,51 proc. wszystkich udzielonych kredytów hipotecznych można założyć, że lipcowe zmiany Rekomendacji S nie będą istotne dla rynku kredytów hipotecznych.

Kredyty mieszkaniowe porównanie