Mieszkanie dla Młodych. Czy zawsze dostaniemy całą dopłatę?

0
1452

Mieszkanie dla Młodych to rządowy program, którego celem jest zakup swojego pierwszego mieszkania z rynku pierwotnego. Z programu skorzystać mogą osoby samotne do 35 roku życia lub małżeństwa, gdzie młodsza osoba w związku nie przekroczyła 35 r.ż.

Mieszkanie musi być przynajmniej w 50 procentach sfinansowane kredytem hipotecznym, zaciągniętym na okres przynajmniej 15 lat. Powierzchnia kupowanego mieszkania nie może przekroczyć 75 lub 85 m kw. w przypadku wychowywania przynajmniej trójki dzieci. W sytuacji kupowania domu (na rynku pierwotnym) powierzchnia nie może być wyższa niż odpowiednio 100 lub 110 m kw.

Mieszkanie dla Młodych. Czy zawsze dostaniemy całą dopłatę?

Bardzo ważnym czynnikiem , który musi zostać spełniony to cena nieruchomości, która nie może przekroczyć limitu cenowego określonego dla danej lokalizacji geograficznej.

Złóż wniosek o kredyt z MdM

 

Mieszkanie dla Młodych Open Finance

Finansując zakup swojego pierwszego mieszkania z MdM można otrzymać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych dopłaty. Przez swoją nieuwagę lub inne czynniki można jednak stracić jej sporą część, co spowoduje, że brakującą kwotę będzie trzeba dopłacić z własnej kieszeni. Tak stanie się jeśli transza zapłaty dla dewelopera zostanie zaplanowana na grudzień.

Taka sytuacja spowodowana jest tym, że środki zarezerwowane w budżecie dla MdM na dany rok muszą zostać wydatkowane do 31 grudnia danego roku. Jeśli tak się nie stanie to przepadną i nie będą mogły być przeniesione na rok następny. W roku kolejnym zostaną uruchomione kolejne środki na ten cel dla nowych wniosków lub tych, których płatności transz zostały tak zaplanowane.

Często osoby decydujące się na zakup mieszkania wybierają takie, które deweloper dopiero buduje. Najczęściej płatności realizowane są w transzach, po realizacji poszczególnych etapów budowy. Na terminowość prac budowlanych duży wpływ ma pogoda, dzięki której nie rzadko odbiór prac budowlanych często się opóźnia. Dużym ryzykiem byłoby wobec tego planowanie wypłaty ostatniej transzy na grudzień. Jeśli wykonawca nie zdąży z pracami przed końcem roku ta część dopłaty przepadnie. Bank wstrzyma wypłatę transzy jeśli deweloper nie ukończy obiecanego etapu budowy do ustalonego terminu.

Zdarza się również, że utrata ostatniej transzy spowodowana może być przez nieuwagę czy niefrasobliwość kredytobiorcy, który spóźni się ze złożeniem swojego wniosku o wypłatę w grudniu. Podobnie może być z kupowaniem gotowego mieszkania, gdy podpisanie aktu notarialnego zostało zaplanowane na koniec grudnia i z jakiegoś powodu nie doszło do skutku w terminie.

Banki w takich sytuacjach nie zawsze pomogą, często w umowach można znaleźć zapis, że jeśli z jakiegoś powodu kredytobiorca nie otrzyma dopłaty to na nim będzie spoczywał obowiązek pokrycia brakującej kwoty. Zawsze można w takiej sytuacji ratować się podwyższeniem kwoty kredytu hipotecznego lub zaciągnięciem dodatkowego kredytu gotówkowego, ale to już kwestia zdolności kredytowej kredytobiorcy.

Jak zabezpieczyć się przed utratą dopłaty?

Złóż wniosek o kredyt z MdM

Najlepiej już na początku, jeszcze przed udaniem się z wnioskiem do banku wynegocjować z deweloperem wypłatę ostatniej transzy w styczniu. Innym pomysłem jest znalezienie takiej oferty bankowej, gdzie wypłaty dla dewelopera będą odbywały się na podstawie harmonogramu bez kontroli postępu prac budowlanych. Możliwe to będzie wówczas gdy deweloper zabezpiecza środki na zamkniętym rachunku powierniczym. Jeśli umawiamy się z notariuszem na spisanie aktu przenoszącego własność mieszkania, by nie kusić losu nieprzewidywanymi sytuacjami najlepiej umówić się z nim na początku grudnia lub dopiero na styczeń.