MdM nie wykorzysta wszystkich środków w 2014r?

0
1264

Wszyscy, którzy noszą się z zamiarem kupna własnego mieszkania muszą ten temat dobrze przemyśleć. W tak dużym wyzwaniu finansowym młodym Polakom postanowiło pomóc państwo. Mimo stworzenia rządowego programu „Mieszkanie Dla Młodych” tylko część z przewidywanych 27 tys. rodzin skorzysta z niego w tym roku. A wynika to z nierynkowych limitów cenowych zakładanych przez program.

Zgodnie z programem młodzi mogą zakupić mieszkanie z rynku pierwotnego, którego cena za metr kwadratowy mieści się w kryteriach maksymalnej ceny. Takich mieszkań jest jednak zdecydowanie mniej niż potrzeb. Gdyby wszystkie te mieszkania zostały wykupione, to z programu zostanie wykorzystana tylko połowa z 600 mln zł puli zarezerwowanych na 2014r. Gotowych mieszkań, które kwalifikują się do programu nie przekracza 14 tys. Biorąc pod uwagę średnią kwotę dopłat przyznawaną przez BGK czyli ok 22 tys. zł to maksymalna kwota dopłat wyniesie 308 mln zł.

Ponieważ w MdM dofinansowanie do mieszkania wypłacane jest z chwilą wydania kluczy do niego to z wyliczonej puli skorzystają nabywcy mieszkań gotowych lub tych, które zostaną oddane w 2014r. Zgodnie z ustawą o finansach publicznych jeśli założona na ten cel rezerwa budżetowa nie zostanie wykorzystana, nie będzie mogła zostać wykorzystana w latach następnych.

Oznacza to, że nie wydatkowane środki na dofinansowanie mieszkań dla młodych przepadną. Mimo, że program rządowy nie uwzględnił realiów rynkowych eksperci uważają, że istnieją możliwości poprawy sytuacji. Wystarczy tylko czasowo podwyższyć wskaźnik mnożnikowy z 1,1 na 1,3 i monitorować wykorzystanie środków.

 

Ponadto należy wyeliminować kolejny błąd programu nieuwzględniający podatek VAT, który nabywca musi zapłacić przy zakupie lokalu. Inicjatywa rządowa będąca pomocą w nabyciu swojego pierwszego mieszkania przez ludzi młodych zasługuje na docenienie. Powinny jednak zostać uwzględnione różne czynniki, kształtujące rzeczywistość tak, by zaproponowane rozwiązania były jak najlepsze.

Prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich zapewnił, że zrobi wszystko by pomóc młodym rodzinom w uzyskaniu dofinansowania do swojego mieszkania w ramach MdM i to jeszcze w tym roku a także, że będzie dążył do współpracy z twórcami programu, tak by ten przynosił korzyści społeczeństwu i gospodarce.