Mieszkanie dla Młodych. Państwo dopłaci młodym do zakupu mieszkania lub domu

0
1136

Sejm na piątkowym posiedzeniu przyjął uchwałę o pomocy w zakupie pierwszego mieszkania lub domu młodym do 35 roku życia, ale tylko z rynku pierwotnego. Zgodnie z ustawą Mieszkanie dla Młodych (MdM) o taką dopłatę będą mogły ubiegać się również osoby (spełniające kryteria wiekowe), które zdecydują się budować swój pierwszy dom lub kupią go od dewelopera.

Pomoc państwa będzie polegała na dopłacie do wkładu własnego i spłacie części kredytu. Rodzina bezdzietna i single mogą liczyć na dopłatę państwa 10% ceny mieszkania. Posiadając dziecko dopłata sięgnie 15% a jeśli w ciągu 5 lat od zakupu lokum rodzina powiększy się o trzecie lub kolejne dziecko pomoc państwa zwiększy się o 5%.

Dopłata obejmie nie więcej niż 50 m kw. mieszkania lub domu o powierzchni odpowiednio do 75 m. kw. i 100 m. kw. Przy niezmienionej dopłacie państwa na większą powierzchnię o 10 m kw. przy zakupie lokalu mieszkaniowego mogą zdecydować się rodziny z co najmniej trójką dzieci.
Osoby, które budują dom systemem gospodarczym, zgodnie z MdM mają możliwość odzyskania części VAT za materiały użyte do budowy. Zgodnie z ustawą wydatki takie w przyszłym roku ponoszone przez pozostałe osoby nie będą mogły podlegać częściowemu zwrotowi podatku VAT.

MdM to pierwszy rządowy projekt, który pomaga młodym rodzinom z dziećmi w zakupie pierwszego mieszkania. Ocenia się, że obok przedłużenia urlopów macierzyńskich i przedszkoli za złotówkę to kolejny element polityki prorodzinnej rządu. Po raz pierwszy również państwo dopłaci do samego kredytu a nie tylko odsetek poprawiając w ten sposób zdolność kredytową młodych ludzi.

Interesujesz się kredytem z dopłatą – Mieszkanie dla Młodych? Zapytaj już dziś doradcę o tą formę dopłaty