Mieszkanie dla Młodych 2016. Nawet 30% dopłaty

0
2956

Końcem ubiegłego roku, resort zakończył prace nad projektem nowelizacji ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Nowelizacja dokładnie dotyczy uruchomionego początkiem 2014 roku  programu Mieszkanie dla Młodych.

Założenia programu obejmowały to, że dopłata do nabywanego mieszkania skłoni młode małżeństwa do powiększania rodziny. Ubiegły rok ukazał nieco inny obraz  programu.  Bank Gospodarstwa Krajowego, który zarządza programem, podal do wiadomości, że przeszło połowa jego beneficjentów programu Mieszkanie dla Młodych to single. Wg danych BGK z  12 tys. 948, przyznanych dopłat, było zaledwie 36 rodzin z przynajmniej trojgiem dzieci.

Mieszkanie dla Młodych 2016. Nawet 30% dopłaty

Zatem nowelizacja ustawy mówi o zwiększonej dopłacie dla gospodarstw domowych mających więcej niż jedno dziecko. Małżeństwa i osoby z dwójką dzieci miałyby otrzymać dopłatę w wysokości 20 proc. ceny mieszkania. Natomiast posiadanie większej liczby potomstwa byłoby premiowane 30-proc. dopłatą.

Mieszkanie dla Młodych

Obecnie w obu przypadkach wynosi ona 15 proc. Dodatkowym wsparciem w wysokości 5% jest dopłata, adresowana do rodzin, w których w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania przyjdzie na świat trzecie bądź kolejne dziecko.

W ustawie o MdM zagwarantowano na dopłaty w sumie przeszło 3,5 mld zł w ciągu pięciu lat obowiązywania programu. Niewykluczone, że w tym roku 2015 program Mieszkanie dla Młodych, bardziej zyska na popularności biorąc pod uwagę wejście w zycie nowelizacji ustawy i podniesienia poziomu dopłaty do mieszkania.

Kredyt hipoteczny ranking