Rekord w programie MdM. Czy dopłat wystarczy dla wszystkich?

0
1220Coraz większa popularnością cieszy się program rządowy Mieszkanie dla Młodych. Październik był rekordowy dla programu. Zrealizowano 118,5 mln zł dopłat, w tym aż 31 mln z przyszłorocznego limitu środków.

O ile w tym roku jest szansa, że z programu MdM skorzystają wszyscy zainteresowani, spełniający warunki to gorzej sytuacja zapowiada się na przyszły rok.

Zakładając tak duże zainteresowanie dopłatami do pierwszych mieszkań, jakie miało miejsce w październiku b.r. środki powinny skończyć się już w lipcu 2016r.

Duży wpływ na zwiększenie się popytu na program MdM mają zmiany wprowadzone od września i umożliwienie objęciem dopłat zakupu mieszkań z rynku wtórnego. Już pierwszy miesiąc po zmianach pokazał, że wprowadzone poprawki w przepisach spotkały się z uznaniem młodych kredytobiorców zamykając dopłaty w kwocie prawie 63 mln zł.

Zanim umożliwiono młodym wzięcie udziału w programie przy współudziale mieszkaniowego rynku wtórnego miesięcznie wykorzystywano dopłaty na poziomie 20 – 35 mln zł. Rok 2016r. to 730 mln zł przeznaczonych na program Mieszkanie dla Młodych. Część z tych środków (ok 20 proc.)została już wykorzystana na mieszkania, które będą oddane w przyszłym roku a należy założyć, że listopad i grudzień spowodują rezerwację kolejnych pieniędzy. Do wykorzystania dopłat z bieżącego roku zostało jeszcze 223 mln zł.

Każdy, kto spełnia wymogi programu i zamierza skorzystać z zakupu mieszkania z drugiej ręki powinien jak najszybciej składać dokumenty. W przyszłym roku przy dotychczasowej skali zainteresowania zostanie już tylko 530 – 540 mln zł na dopłaty co spowoduje, że środki skończą się już w okolicach lipca 2016r.

Zmiana w programie MdM wprowadzona od września umożliwiająca zakup mieszkania z rynku wtórnego spowodowała, że zwiększyła się ilość mieszkań w puli a biorąc pod uwagę to, że mieszkania z drugiej ręki często są sporo tańsze niż od dewelopera wpłynęło na wzrost zainteresowania kupnem lokali z dopłatami rządowymi. Na popularność MdM wpłynęła też podwyżka wysokości dopłat dla osób, które posiadają przynajmniej dwoje dzieci a także złagodzenie wymogów dla rodzin z przynajmniej trójką dzieci. Ci ostatni mogą skorzystać z programu nawet gdy nie spełniają kryterium wieku lub gdy kupowane przez nich mieszkanie nie jest ich pierwszym.

Rekord w programie MdM. Czy dopłat wystarczy dla wszystkich?

Dla kogo dopłata z MdM?
1. Dla osób, które kupują po raz pierwszy w życiu mieszkanie lub dom (za wyjątkiem osób posiadających trójkę dzieci).
2. Dla osób, z których przynajmniej jedno nie przekroczyło 35 roku życia (za wyjątkiem osób posiadających trójkę dzieci oraz osób, których małżonek ma mniej niż 35 lat).
3. Dla osób zdecydowanych na zakup nieruchomości o powierzchni nie przekraczającej: – 75 m kw. mieszkania lub 85 m kw. jeśli nabywca wychowuje min. trójkę dzieci, – 100 m kw. domu lub 110 m kw. jeśli nabywca wychowuje min. trójkę dzieci.
4. Dla osób zdecydowanych zaciągnięcie kredytu na min. 50 proc. jego wartości oraz przynajmniej na 15 lat (cena nieruchomości nabywanej musi uwzględniać limity przysługujące w danym regionie).

Jaka wysokość dopłaty?

Dopłata realizowana jest do nie więcej niż 50 m kw. mieszkania lub domu i 65 m kw. przy wychowywaniu przynajmniej trójki dzieci i wynosi:

– 10 proc. dla osób nie posiadających dzieci

– 15 proc. dla osób posiadających jedno dziecko

– 20 proc. dla osób posiadających dwoje dzieci

– 30 proc. dla osób posiadających co najmniej troje dzieci