Więcej nowych mieszkań w 2017r.

Według opublikowanych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), pierwsze trzy kwartały 2016 roku, były udane. Do użytku oddano o prawie 11 proc. więcej nowych mieszkań niż w roku 2015. To dobra wiadomość dla poszukujących mieszkanie na własność.

Dobry wynik w kwartałach I-III 2016 r. gdzie oddano do użytkowania 112071 mieszkań, to jest o 10740 mieszkań (o 10,6 proc.) więcej niż w I-III kwartale 2015 r. Co ważne, więcej mieszkań oddano do użytkowania w budownictwie przeznaczonym do sprzedaży lub pod wynajem. Wzrost obejmuje także mieszkania spółdzielcze oraz mieszkania komunalne. Jedynie spadek liczby mieszkań w stosunku do I-III kwartału 2015 r. odnotowano w budownictwie indywidualnym, zakładowym oraz mieszkaniach czynszowych.

Najtańszy kredyt hipoteczny raning

Indywidualne budownictwo – popularniejsze

W I-III kwartale 2016 r. w ogólnej liczbie mieszkań oddanych do użytkowania w budownictwie indywidualnym dominowały mieszkania oddane do użytkowania z przeznaczeniem na użytek własny inwestora i jego rodziny. Stanowiły 85,6 proc. wszystkich mieszkań oddanych do użytku w pierwszych trzech kwartałach 2016 roku.

Sprawdź u experta, w którym banku najtańszy kredyt 2017

Polacy wolą mieszkanie na własność

Dobry czas budownictwa mieszkaniowego jest wynikiem ogólnej niechęci do wynajmowania lokali. Według danych Eurostatu, jedynie 4 proc. Polaków decyduje się na wynajęcie mieszkania, gdy tymczasem w Niemczech średnio co druga osoba woli wynajem od kupna. Polaków nie odstraszają nawet spore koszty inwestycji. – Budowa domu to inwestycja na lata. Powszechniejszy dostęp do wiedzy i rosnąca świadomość w kwestii budowy zmuszają producentów materiałów budowlanych do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań, które pozwalają zapewnić inwestorom spokój na lata.