Zdolność kredytowa. Jak zwiększyć szanse na uzyskanie kredytu

0
2505

Decydując się na zaciągnięcie pożyczki lub kredytu w banku lub innej instytucji finansowej zostanie zbadana nasza zdolność kredytowa i to ona zdecyduje czy dostaniemy taką kwotę, jakiej potrzebujemy lub czy w ogóle uzyskamy kredyt.

Zdolność kredytowa rozumiana jest jako realna możliwość spłaty comiesięcznej raty wraz z odsetkami w terminach, na jakich umówiliśmy się w harmonogramie z bankiem. Bez posiadania zdolności kredytowej bank nie udzieli nam kredytu.

Czy jest możliwość poprawy zdolności kredytowej?

Decydując się na zaciągnięcie zobowiązania finansowego wobec banku należy najpierw samemu przeanalizować swoje potrzeby i możliwości związane z tym jaka kwota miesięcznie nie obciąży za bardzo naszego budżetu domowego. Jest to o tyle istotne, że bank również zastosuje swoje narzędzia do oszacowania takiej kwoty. To znaczy, że porówna nasze przychody z wydatkami. W tym celu sprawdzi jakie posiadamy zobowiązania finansowe w innych bankach, jakie ponosimy koszty na utrzymanie rodziny a także domu i samochodu, jeśli go posiadamy.

Zdolność kredytowa. Jak zwiększyć szanse na uzyskanie kredytu

Miesięczne wpływy i wydatki naszego budżetu to nie jedyne informacje, które będą interesować każdą instytucję finansową, w której staramy się o pożyczkę czy kredyt. Przyglądając się naszemu wnioskowi bank będzie interesował się stanem cywilnym, zawodem, zajmowanym stanowiskiem, stażem pracy a także formą zatrudnienia, co wpływa na możliwości zarobkowe kredytobiorcy. Bardzo ważne dla banku będą: historia kredytowa i ilość osób na naszym utrzymaniu.

Im większą kwotę będziemy chcieli pożyczyć od instytucji finansowej tym z większą pieczołowitością będzie sprawdzane ryzyko udzielenia takiego kredytu i więcej wymagań zostanie nam postawionych.

Warto pamiętać o tym, że jeśli wyliczona miesięczna rata kredytu okaże się niebezpiecznie wysoka warto zastanowić się nad wydłużeniem okresu kredytowania, co ostatecznie obniży miesięczne zobowiązania wobec banku. Najczęściej po upływie określonego okresu bank zezwoli na wcześniejszą spłatę kredytu bez pobrania za to prowizji. Na obniżenie zdolności kredytowej często wpływa też wybór zróżnicowanych rat kredytowych. Korzystniej zatem będzie poprosić o przygotowanie oferty spłaty kredytu przy ratach równych.

Wypełnienie formularza  umożliwi kontakt specjaliście finansowemu w celu niezobowiązującego rozpoznania naszych potrzeb.

Decydując się na złożenie wniosku o kredyt  hipoteczny czy gotówkowy należy przeanalizować posiadane już pożyczki i kredyty. Warto w miarę możliwości spłacić nieużywane karty kredytowe i zrezygnować z linii kredytowych w koncie. Bank potraktuje je jako możliwość zwiększenia w każdej chwili zadłużenia i uwzględni to wyliczając naszą zdolność kredytową.  

Jeśli nadal nasza zdolność kredytowa jest zbyt niska można wystąpić o kredyt wspólnie z innymi osobami np. rodzicami, którzy jednocześnie nie będą właścicielami nieruchomości, stanowiącej jego zabezpieczenie. Takie sytuacje najczęściej są pomocne przy staraniu się o kredyt hipoteczny.

To na co zupełnie nie mamy wpływu a co ma zdecydowany wpływ na naszą zdolność kredytową jest oprocentowanie kredytu, zastosowana marża kredytowa, rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego a także przyjęta strategia sprzedażowa danej instytucji finansowej.

Wobec tych wszystkich czynników determinujących możliwość wzięcia kredytu, różnorodności ofert na rynku proponowanych przez banki i inne instytucje finansowe, najbardziej rozważnym sposobem na pozyskanie najkorzystniejszej oferty spełniającej nasze oczekiwania i potrzeby jest zwrócenie się z wnioskiem do doradcy finansowego. Doradcy to specjaliści specjalizujący się w udzielaniu pożyczek i kredytów, którzy na bieżąco analizują oferty bankowe dzięki czemu zaproponują najlepszą ofertę kredytową.