Kredyty mieszkaniowe Kraków 2018
Lendon Pożyczka

Kraków jest miastem ludzi stosunkowo młodych – 65% mieszkańców to osoby w wieku produkcyjnym, a niemal 15% w wieku przedprodukcyjnym. Stolica Małopolski liczy prawie 760 tys. mieszkańców, co wraz z dużą liczbą studentów oraz osób przebywających czasowo tworzy niemal milionową aglomerację miejską. Według  danych Urzędu Statystycznego w Krakowie, w całym 2013 roku w stolicy Małopolski oddano do użytku 7 400 mieszkań, czyli ponad 3% więcej niż w roku 2012 i ponad 44% więcej niż w roku 2011.

Kredyty mieszkaniowe Kraków 2018

jeżeli chodzi o cały rok 2015,  najwięcej krakowskich mieszkań kosztowało między 5 a 7 tys. PLN/m2. Mieszkań takich było 64%. W drugim przedziale cenowym 7-9 tys. PLN/m2 ulokowało się ok. 18% krakowskiej oferty. Ponad 9 tys. PLN/m2 musieli zapłacić potencjalni nabywcy 10% krakowskich mieszkań. Proporcjonalnie najmniej, ok. 8% oferty, stanowiły najtańsze mieszkania, których cena zawierała się w przedziale między 4 a 5 tys. PLN/m2.

Obszarami o najniższej podaży mieszkań z rynku wtórnego pozostawały dzielnice: Łagiewniki- Borek Fałęcki, Swoszowice oraz Wzgórza Krzesławickie. Może to wynikać z faktu, że są to dzielnice będące terenami mniejszej intensywności zabudowy wielorodzinnej. Wśród ogłoszeń dotyczących sprzedaży lokali z rynku wtórnego niezmiennie dominują mieszkania 2-pokojowe. Ich podaż w 2013 roku stanowiła 39% całkowitej krakowskiej oferty (to o 2% mniej niż w 2012 roku). Nieco mniej ogłoszeń – 33% – dotyczyło lokali 3-pokojowych. Najmniejszy wybór miały z kolei osoby, które zdecydowały się w 2013 roku na zakup mieszkań 1- bądź 4-pokojowych lub większych. Tego typu ofert w Krakowie pojawiało się najmniej, odpowiednio 15 i 13%.

Sytuacja w roku 2014  poprawiła się. Ożywił się popyt z powodu najniższych w kilkuletniej historii cen mieszkań. Doprowadziło to do wzrostu liczby transakcji, a tym samym – obrotów na rynku wtórnym. Na obszarze wszystkich dzielnic sprzedawały się głównie małe mieszkania, klienci zamożniejsi preferowali rynek pierwotny.

Kredyty mieszkaniowe w Krakowie oferuje ponad 20 banków, które w mieście  posiadają swoje oddziały i placówki. W sumie ponad 100 oddziałów, placówek, punktów franczyzowych. Dodatkowo w Krakowie swoje oddziały mają renomowani pośrednicy w produktach hipotecznych: Open Finance, Expander czy Dom kredytowy NOTUS.

Ci pośrednicy  dysponują sieciami kilkunastu oddziałów zarówno w samym Krakowie. Ponadto w Krakowie kredyty mieszkaniowe, hipoteczne oferują lokalne firmy pośredniczące w udzielaniu kredytów, które dysponują również ofertami banków. Obszerność oferty  oraz mnogość lokalizacji sprawia, że klient ma w czym wybierać.

 Dlatego też oferta kredytów mieszkaniowych jest bardzo bogata a klient ma możliwość porównania wielu ofert samodzielnie  lub za pośrednictwem doradcy kredytowego. Każdy warszawski bank posiada własną stronę internetową, prezentującą ofertę banku a wniosek o kredyt mieszkaniowy można złożyć przez internet.

Banki do których zostanie wysłany bezpośredni wniosek o kredyt hipoteczny, a obsługę jego zapewni  centrala bądź oddział banku w Warszawie lub w przypadku firm doradczych, specjalista w centrali lub oddziale.