Kredyt Mieszkanie dla Młodych – banki w których można składać wnioski

0
1301

Klienci zainteresowani zdobyciem dofinansowania z rządowego programu Mieszkanie dla Młodych formalnie mogą składać wnioski kredytowe już od 2 stycznia 2014r. Do tej pory Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał stosowne umowy umożliwiające zawieranie takich kredytów z 7 bankami: Bank PKO BP, Pekao SA, Getin Noble Bankiem SA, Alior Bank S.A., BOŚ Bank S.A. oraz dwoma bankami spółdzielczymi – Bank BPS S.A. i SGB Bank S.A.

Zgodnie z założeniem program, który wszedł w życie 23 listopada 2013r. ma być dostępny w większości banków w kraju. Dlatego zakłada się, że z biegiem czasu kolejne banki będą wprowadzać do swojej oferty kredyty hipoteczne z dofinansowaniem budżetu państwa. Program Mieszkanie dla Młodych umożliwia dofinansowanie wkładu własnego i spłacie części kredytu na zakup własnego mieszkania za pośrednictwem banków, które zawarły właściwe umowy z BGK.

Z programu mogą skorzystać osoby do 35 roku życia, które chcą na rynku pierwotnym zakupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom jednorodzinny, do zaspokojenia własnych potrzeb. Powierzchnia mieszkania nie może przekraczać 75 m kw. a domu jednorodzinnego 100 m kw.

Osoby wychowujące przynajmniej troje dzieci mogą kupić mieszkanie lub dom o nieco większym metrażu, bo odpowiednio 85 m kw. i 110 m kw. Jednak dofinansowanie naliczane jest do powierzchni użytkowej mieszkania i nie większe niż do 50 m kw. Należy pamiętać również o tym, że cena kupowanego mieszkania nie może przekroczyć wartości limitu określonego w ustawie, który stanowi 110 procent „średniego wskaźnika wojewody”. Bieżące maksymalne wartości 1 m kw. oraz wskaźniki przyjęte do obliczenia dofinansowania publikuje Bank Gospodarstwa Krajowego. Dofinansowanie wynosi 10 procent wkładu własnego dla małżeństw bezdzietnych i osób samotnych, 15 procent dla małżeństw z dziećmi i osób, które wychowują dzieci samotnie. Z tytułu urodzenia trzeciego lub kolejnego dziecka przysługuje dodatkowe 5 procent dofinansowania.