Więcej kredytów hipotecznych niż w roku ubiegłym

0
1601

Związek Banków Polskich przeanalizował sytuację na rynku kredytów hipotecznych.

Okazuje się, że I kwartał 2014r. był nieco lepszy niż tożsamy okres sprzed roku. W porównaniu do I kwartału 2013 roku Polacy podpisali o ponad 300 umów kredytowych więcej. O ile w analizowanym okresie ubiegłego roku aż co czwarty kredyt pochodził z dopłaty „Rodzina na Swoim” to bieżący początek roku to tylko co dziesiąty kredyt został udzielony w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”.

Skorzystaj z oferty kredytu hipotecznego i złóż wniosek u Doradcy Kredytowego.


 

Jak wynika z informacji Związku Banków Polskich porównując I kwartały lat 2011, 2012, 2103 i 2014 można zauważyć tendencję spadkową w ilości podpisanych umów kredytów hipotecznych, z tym, że w roku bieżącym sytuacja została ustabilizowana a nawet zauważono niewielki wzrost w zainteresowaniu tą formą finansowania zakupu mieszkań. W pierwszych trzech miesiącach 2014 roku udzielono 41 942 kredyty hipoteczne na łączną kwotę 8,8 mld zł a porównawczy okres 2013 roku obfitował w 41 599 kredytów o wartości 8 mld zł.

test

Na ubiegłorocznych statystykach mocno zaważył program Rodzina na Swoim, który mimo że zakończył się w 2012 roku to złożone wnioski były przez banki realizowane jeszcze przez pierwsze trzy miesiące 2013 roku. To właśnie spowodowało, że na 41 599 umów kredytowych 10 184 były to umowy z dopłatami w ramach programu RnS. W bieżącym roku było zupełnie inaczej. Program z rządowymi dopłatami Mieszkanie dla Młodych wystartował dopiero od początku 2014 roku.

Zamów bezpłatne zestawienie najtańszych kredytów hipotecznych w miesiącu maju 2014

Dzięki stopniowemu włączaniu się banków do programu a także dość rozbudowanym procedurom bankowym, większej ilości dokumentów, które klienci muszą dostarczyć spowodowało to, że choć sam program startował dość wolno to dodatkowo wydłużył się okres procedowania o kredyt. O ile przy poprzednim programie czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku to 4 – 6 tygodni, dzisiaj prze programie MdM wydłużył się o kolejne dwa tygodnie i klient na wypłatę środków udzielonego kredytu mieszkaniowego musi czekać już 6 – 8 tygodni. Mimo większej ilości podpisanych umów kredytowych w I kwartale bieżącego roku w stosunku do roku ubiegłego daleko jeszcze do uzyskania takiej ilości kredytów z dopłatami, jak w latach 2011 – 2013.

Miejmy nadzieję, że mimo początkowych trudności program MdM rozwinie skrzydła i mimo swoich ograniczeń formalnych będzie stanowił atrakcyjne źródło finansowania swoich pierwszych mieszkań przez młodych Polaków.